Ресурс
VR
OptiClimatefarm Истражување за садење со контролирана средина во затворен простор

OptiClimatefarm Истражување за садење со контролирана средина во затворен простор

Црвен лист, ги зајакнува антиоксидантните својства

Откако ја утврдивме кинетиката на антиоксидансите, продолжуваме да истражуваме во контролираната средина преку внатрешна хидропоника + Внатрешна температура и влажност и проток на воздух + LED + CO2, обидувајќи се да го засилиме ефектот на специфичните соединенија во секоја сорта со изложување на растенијата на кратки стресови.

Резултатите од нашата студија покажуваат дека, овие соединенија вршат одбранбени функции кај растенијата. Значи, ако на нив се применат услови кои не се нормални (како што се наводнување со солена вода, изложување на висок интензитет на осветлување или работа со зголемени концентрации на CO2), овие одбрамбени сили ќе се засилат и, како резултат на тоа, антиоксидантот ќе се зајакнат квалитетите на растенијата.


Бојата на листот го одредува нејзиниот антиоксидативен ефект

Според новото истражување, бојата на листовите ја одредува брзината со која делуваат нивните соединенија, па затоа зелените салата со зелени листови имаат антиоксиданси кои реагираат побавно, додека оние со црвени листови имаат побрз ефект.

Антиоксидансите обезбедуваат долготрајна заштита од верижните реакции на процесите на слободните радикали кои предизвикуваат оштетување на клетките и промовираат широк спектар на болести.

Слободните радикали му штетат на нашето тело предизвикувајќи, во најдобар случај, стареење, а уште полошо, сериозни болести.

црвениот лист е богат со антиоксиданси, бидејќи содржи хранливи материи како фенолни киселини, флавоноиди, антоцијани и витамини А и Ц, меѓу другите соединенија.

Откако ја утврдивме кинетиката на антиоксидансите, продолжуваме да истражуваме во контролираната средина преку внатрешна хидропоника + LED + CO2, обидувајќи се да го зајакнеме ефектот на специфичните соединенија во секоја сорта со подложување на растенијата на кратки стресови.

Резултатите од нашата студија покажуваат дека, овие соединенија вршат одбранбени функции кај растенијата. Значи, ако на нив се применат услови кои не се нормални (како што се наводнување со солена вода, изложување на висок интензитет на осветлување или работа со зголемени концентрации на CO2), овие одбрамбени сили ќе се засилат и, како резултат на тоа, антиоксидантот ќе се зајакнат квалитетите на растенијата.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Станете во контакт со нас

Само оставете ја вашата е-пошта или телефонски број во формата за контакт за да можеме да ви испратиме бесплатна понуда за нашата широка палета на дизајни!

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
Polski
Nederlands
Македонски
Latin
bahasa Indonesia
čeština
русский
italiano
français
Español
Deutsch
العربية
Тековен јазик:Македонски